Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Andrzej Cylejewski
Andrzej Cylejewski
Urodził się 4 lutego 1938 roku w podwarszawskich Jelonkach w rodzinie Reginy z domu Koper i Wacława Cylejewskich. Dziadek od strony ojca pochodził z okolic Puław, przeprowadził się do Warszawy pod koniec XIX wieku, zamieszkał przy ulicy Hrubieszowskiej, tam też prowadził firmę transportową.
Andrzej Cylejewski wychowywał się na Jelonkach do 1944 roku. W czasie powstania warszawskiego zginął jego starszy brat Janusz (miał 16 lat). Wtedy Andrzej Cylejewski z rodzicami przeniósł się do dziadka, który miał gospodarstwo w Raciborach k. Tarczyna. W Raciborach rodzina Cylejewskich mieszkała kilka miesięcy, Andrzej Cylejewski uczęszczał do szkoły zorganizowanej w miejscowym dworze.
Po zakończeniu wojny Cylejewscy wrócili do Warszawy, ich dom przy ulicy Olgi Boznańskiej ocalał. Ojciec, Wacław Cylejewski, pracował przy wywożeniu gruzu z Warszawy, mama Regina początkowo zajmowała się domem, potem podjęła pracę w WSK Warszawa przy ulicy Wolskiej.
Projekt: Zapomniani świadkowie XX wieku
Wywiad przeprowadził/a: Iwona Makowska
Sygnatura nagrania: AHM_3356
Miejsce nagrania: Warszawa (Polska)
Data nagrania: 1.04/11.05.2016
Czas nagrania: 3h 28min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Codzienne życie w Jelonkach pod Warszawą przed II wojną światową i podczas okupacji, wyjazd podczas powstania warszawskiego do dziadków mieszkających w Raciborach k.Tarczyna, życie codzienne w Warszawie po zakończeniu II wojny światowej, studia na Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim w latach 50.-60.
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej