Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Bogdan Łopieński
Bogdan Łopieński
Urodził się w 1934 roku w Warszawie. Jego pradziadek ze strony ojca założył znaną warszawską firmę odlewniczą "Bracia Łopieńscy", w dwudziestoleciu międzywojennym prowadzoną przez trzech braci (w tym ojca Bogdana Łopieńskiego - Tadeusza).W 1958 roku Bogdan Łopieński ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego, w latach 1957-67 pracował jako trener w Warszawskim Klubie Narciarskim oraz przez rok w Polskim Związku Narciarskim. Fotografią zainteresował się pod koniec studiów. Na początku lat 60. nawiązał współpracę z miesięcznikiem "Fotografia" - publikował wywiady z fotografami, zamieszczał recenzje z wystaw. W 1963 roku podjął studia na Wydziale Operatorskim Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, które przerwał po roku nauki. Od 1965 roku pracował jako fotoreporter w miesięczniku "Polska" (edycja Wschód), od 1969 roku w tygodniku "Perspektywy", a od 1971 roku w Polskiej Agencji "Interpress". W pierwszej połowie lat 70. rozpoczął pracę jako wolny strzelec - współpracował z różnymi redakcjami oraz zajął się fotografią komercyjną (m.in. fotografował na zlecenie FSO na Żeraniu). Od 1969 członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach (w tym wystawach indywidualnych) i otrzymały liczne wyróżnienia (w tym w konkursie World Press Photo w 1967 roku).
Projekt: Fotografowie w PRL-u
Wywiad przeprowadził/a: Dominik Czapigo
Sygnatura nagrania: AHM_3177
Miejsce nagrania: Podolszyn Nowy (Polska)
Data nagrania: 23.06/26.06/07.07.2014
Czas nagrania: 8h 33min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Życie codzienne podczas okupacji niemieckiej w Zalesiu Górnym k. Warszawy, historia firmy rodzinnej "Bracia Łopieńscy", pierwsze lata powojenne na warszawskiej Ochocie, studia w AWF, październik 1956 w Warszawie, praca w Warszawskim Klubie Narciarskim, biografia zawodowa fotoreportera: praca w miesięczniku "Polska" (edycja wschód), tygodniku "Perspektywy", Polskiej Agencji "Interpress" oraz w roli wolnego strzelca (od połowy lat 70. do końca 80.; zlecenia m.in. dla FSO na Żeraniu).
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej