Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Chris Niedenthal
Chris Niedenthal
Urodził się 21 października 1950 roku w Londynie. Jego rodzice byli Polakami, którzy w wyniku wybuchu drugiej wojny światowej musieli emigrować z kraju. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej, a do Londynu wyjechała w 1939 roku wraz z polskim rządem. Ojciec, były prokurator w Wilnie, w Wielkiej Brytanii został pracownikiem Ministerstwa Oświaty. Państwo Niedenthalowie poznali się w Londynie i wzięli ślub już po zakończeniu wojny.
Chris Niedenthal razem z siostrą Krystyną dorastali w polskim domu w Wielkiej Brytanii.
W wieku 11 lat otrzymał pierwszy aparat fotograficzny i od tamtej pory jego zainteresowanie fotografią pogłębiało się. Ostatecznie Chris Niedenthal ukończył studia fotograficzne w London College of Printing.
Do Polski po raz pierwszy przyjechał wraz z rodzicami i starszą siostrą w 1963 roku. Jednak dopiero dziesięć lat później, już po ukończeniu studiów, na stałe zamieszkał w Polsce. Trzy lata później wziął ślub. Do dziś pozostaje w związku małżeńskim z żoną Karoliną, z którą wspólnie wychowali syna, Filipa.
Chris Niedenthal w latach 70. i 80. pracował w Polsce jako korespondent zagraniczny dla takich tytułów jak Newsweek, Time czy Der Spiegel. Jego zdjęcia były wielokrotnie doceniane i trafiały na okładki czasopism. W 1986 roku otrzymał nagrodę World Press Photo za zdjęcie portretowe Janosa Kadara. Chris Niedenthal na swoich zdjęciach uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku, stan wojenny czy upadek Muru Berlińskiego.
W roku 1987 wraz z żoną zdecydował się na wyjazd z Polski. Do 1993 roku mieszkał w Wiedniu, gdzie pracował dla Time"™a. Po powrocie do kraju brał udział w tworzeniu takich projektów fotograficznych jak "Sąsiadka", "Listy do syna" czy "Tabu - portrety nieportretowanych".
W 1998 roku Chris Niedenthal uzyskał polskie obywatelstwo.
Projekt: Warszawa wielonarodowa. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989
Wywiad przeprowadził/a: Dominik Czapigo
Sygnatura nagrania: AHM_2193
Miejsce nagrania: Warszawa (Polska)
Data nagrania: 28.12.2010
Czas nagrania: 05h 23min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Życie codzienne w Wielkiej Brytanii w latach 50. i 60., praca w roli zagranicznego fotoreportera w Polsce w latach 70. i 80. (m.in. dokumentowanie: pielgrzymek papieskich, karnawału "Solidarności", okresu stanu wojennego), wyjazd do Austrii w 1987 roku, dokumentowanie wydarzeń społeczno-politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i ZSRR (m.in. upadku muru berlińskiego, aksamitnej rewolucji), projekty fotograficzne podejmowane w Polsce w latach 90. i po roku 2000. Uwaga: Nagranie także w wersji video pod sygnaturą AHM_V_0090.
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej