Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Andrzej Heidrich
Andrzej Heidrich
Urodził się 6 listopada 1928 w Warszawie. Wczesne dzieciństwo spędził w Głownie. W 1936 roku rozpoczął naukę w szkole Stowarzyszenia Rodziny Wojskowej przy ulicy Czarnieckiego, a następnie w szkole graficznej przy ulicy Konwiktorskiej. W 1939 roku stracił matkę.
W czasie okupacji uczęszczał na tajne komplety. Należał do Szarych Szeregów. Podczas powstania warszawskiego wraz z rodziną został przez Niemców wywieziony w okolice Kielc. Potem mieszkał w Częstochowie.
Wrócił do Warszawy, kontynuował naukę w szkole graficznej. Po maturze wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydział Książki. Po ukończeniu studiów w 1954 roku rozpoczął współpracę z wydawnictwem "Czytelnik". Po kilku latach został naczelnym grafikiem "Czytelnika". Pracował tam do 1990 roku. Od lat 60. projektował znaczki pocztowe. Wystartował w konkursie NBP na banknoty polskie. Pierwszy banknot jego autorstwa wszedł do obiegu w 1974 roku. Od tego czasu projektował wszystkie polskie banknoty. Andrzej Heidrich projektował między innymi herby dla miast i województw, odznaczenia wojskowe, policyjne i państwowe, pieczęcie dla kancelarii prezydenckiej, dowód osobisty oraz paszport. Jest również autorem wielu ilustracji do książek oraz okładek.
Projekt: Zapomniani świadkowie XX wieku
Wywiad przeprowadził/a: Ewa Wołkanowska
Sygnatura nagrania: AHM_0109
Miejsce nagrania: Warszawa (Polska)
Data nagrania: 10.01.2007
Czas nagrania: 01h 52min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Życie codzienne i kulturalne w Warszawie w latach 30., powstanie warszawskie, okupacja niemiecka w Warszawie, odwrót wojsk niemieckich z Częstochowy, wydawnictwo "Czytelnik" w latach 50. i później, NBP od lat 70. (projekty banknotów polskich i znaczków pocztowych).
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej