Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Danuta Krystyna Domańska
Danuta Krystyna Domańska
Urodziła się 6 marca 1925 w Warszawie. W maju 1943 zdała egzamin maturalny. W trakcie okupacji, jako żołnierz AK ze zgrupowania "Baszta", przenosiła tajne meldunki. 11 listopada 1943 wraz ojcem, siostrą i dwoma kolegami została aresztowana w mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu i przewieziona na Pawiak. Po ośmiu miesiącach została wywieziona do Ravensbrück, a potem do Eberswalde-Finow, gdzie pracowała w fabryce amunicji. Wróciła do Ravensbrück, by stamtąd trafić jeszcze do dwóch obozów pod Hamburgiem: Vansbeg i Altona.
W maju 1945, po wyzwoleniu, znalazła się w Szwecji. Przebywała tam do lata 1946 pracując w fabryce armatury. Po otrzymaniu informacji, że jej matka żyje, wróciła do Warszawy. Skończyła średnią szkołę muzyczną. Zdała egzamin do Akademii Muzycznej. Problemy z ręką uniemożliwiły jej ukończenie studiów. Pracowała jako nauczycielka gry na pianinie w muzycznej szkole średniej w Warszawie. Obecnie mieszka wraz z mężem na Żoliborzu.
Projekt: Praca przymusowa i niewolnicza dla III Rzeszy (ISFLDP)
Wywiad przeprowadził/a: Dominik Czapigo
Sygnatura nagrania: ISFLDP_025
Miejsce nagrania: Warszawa (Polska)
Data nagrania: 28.09/19.10.2005
Czas nagrania: 04h 10min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Ravensbruck (Eberswalde-Finow), Hamburg (Altona, Vansberg); obóz koncentracyjny (przemysł zbrojeniowy.)
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej