Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Julia Brzezak
Urodziła się 16 lutego 1907 roku w Choromanach (woj. mazowieckie, powiat ostrołęcki). Matka Helena z Nowakowskich, ojciec Jan (zmarł przed I wojną). W 1914 roku rodzina musiała uciekać przed frontem. Julia Brzezak z trójką rodzeństwa i matką została wysłana do Rosji, do miejscowości Tuły. Tam przebywała do 1922 roku. Po powrocie Do Polski, wyszła za mąż za Ludwika Kizielewicza i zamieszkała we wsi Andruszowce (woj. nowogródzkie). Razem z mężem pracowała na dworze u państwa Moraczewskich. Mąż został aresztowany przez NKWD w 1940 roku, Julia Brzezak w 1941. Została wywieziona do kołchozu w rejonie Minusinek, Obłast Krasnojarskaja. Pracowała m.in. przy strzyżeniu owiec, obieraniu ziemniaków i budowie kinoteatru w Abakanie. Do Polski wróciła w 1946 roku.
Projekt: Archiwum Wschodnie
Wywiad przeprowadził/a: Janina Wołczuk
Sygnatura nagrania: AW_I_0062
Miejsce nagrania: Krzewina Zgorzelecka k. Jeleniej Góry (Polska)
Data nagrania: 1990
Czas nagrania: 00h 52min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Maszynopis. Informacja o relacji dostępna w Archiwum Ośrodka KARTA. Lata 1930-46. Okupacja sowiecka, deportacja autorki w głąb ZSRR, pobyt na zesłaniu w Krasnojarskim Kraju, próby powołania ośrodków kultury dla przesiedleńców polskich, utworzenie teatru, praca w sowchozie w Minusińsku, repatriacja.
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej