Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Jan Adler
Urodził się na początku lat 30. w Warszawie, w żydowskiej rodzinie. Dziadek ze strony ojca pochodził z Radomia, zaś ze strony matki z Kowla. Ojciec w okresie rozbiorów służył w armii carskiej, a po 1918 roku w 21 Pułku Piechoty Dzieci Warszawy. W 1920 roku był internowany w Jabłonnie. Jan Adler przed wojną uczęszczał do szkoły powszechnej im. Mikołaja Reja w Warszawie. Po wybuchu wojny rodzina uciekła do bliskich do Kowla i stamtąd 1 czerwca 1940 roku została wywieziona do Sosnkowa w Nowosybirsku. Wiosną 1941 roku po ogłoszeniu amnestii Jan Adler wraz z rodziną udał się do Samarkandy, a następnie do Kermine, gdzie jego brat wstąpił do Korpusu Kadetów. Latem 1942 wszyscy dotarli do Pahlevi, a następnie do Teheranu, skąd zostali przetransportowani do Palestyny. Tam Jan Adler podjął dalsza naukę w szkole, zaś jego ojciec pracę.
W 1991 roku zamieszkiwał w Warszawie.
Projekt: Archiwum Wschodnie
Wywiad przeprowadził/a:
Sygnatura nagrania: AW_I_0003
Miejsce nagrania: Forest Hill (Stany Zjednoczone)
Data nagrania: 2.05.1991
Czas nagrania: 02h 28min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Maszynopis, kopie dokumentów. Informacja o relacji dostępna w Archiwum Ośrodka KARTA. Relacja Polaka żydowskiego pochodzenia, zawierająca opis życia codziennego w Kowlu podczas okupacji sowieckiej w latach 1939-1940 oraz okoliczności zsyłki na Syberię i pobytu w łagrze Sosnowka, a następnie w Armii Andersa. Autor przedstawił pełny obraz stosunków między wojskowymi, podjął również problematykę antysemityzmu wśród żołnierzy II Korpusu.
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej