Audiohistoria
 Archiwum Historii Mówionej
Świadkowie
Przedstawiamy osoby, które zechciały podzielić się z nami swoimi wspomnieniami. Z ich relacji wybraliśmy po kilka wyrazistych opowieści. Są trzy sposoby dotarcia do interesujących Państwa materiałów: wyszukiwanie poprzez indeks nazwisk, tematów i projektów. Relację każdej z prezentowanych tu osób staraliśmy się uzupełnić o zdjęcia oraz notę biograficzną. Mamy nadzieję, że zachęci to Państwa do odwiedzenia Czytelni Multimedialnej Domu Spotkań z Historią, w której można wysłuchać całych, często wielogodzinnych relacji dźwiękowych. Informację o całości zbiorów AHM znajdą Państwo w zakładce PRZESZUKAJ ZBIORY.
 
Danuta Myrta
Danuta Myrta
Urodziła się 29 czerwca 1925 w Męczynie w rodzinie Stanisławy z domu Kisielińskiej i Aleksandra Osińskiego. Jej ojciec był zamożnym rolnikiem.
Od stycznia 1940 do sierpnia 1944 była łączniczką w Siedleckim Obwodzie ZWZ-AK. W latach 1943-1944 uczestniczyła w wielu akcjach dywersyjnych. Od jesieni 1945 była łączniczką oddziałów "Korwina" i "Młota" w ramach WiN na terenie Obwodu Siedlce.
We wrześniu 1946 została aresztowana, była przesłuchiwana przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego i Informację Wojskową. W marcu 1947 wypuszczono ją w ramach amnestii, w październiku została ponownie aresztowana. Wyrok odbywała w więzieniu w Fordonie, do stycznia 1952. Zamieszkała w Warszawie. Wyszła za mąż, pracowała m.in. w spółdzielni farmaceutycznej, prowadziła pralnię, zajmowała się handlem. Zmarła w 2014 roku.
Projekt: Kobiety wobec totalitaryzmu
Wywiad przeprowadził/a: Anna Równy
Sygnatura nagrania: AHM_KWT_0858
Miejsce nagrania: Warszawa (Polska)
Data nagrania: 25.09.2003
Czas nagrania: 06h 01min
Język nagrania: polski
Opis nagrania: Więźniarka Fordonu: 5 lat więzienia (wyrok: 8 lat).
 

© Copyright 2008 Audiohistoria - Archiwum Historii Mówionej